A155F1D0R0-25E Mersen Fuses
A155F1D0R0-25E on Advantage Electric Supply
Mersen
Part#:A155F1D0R0-25E
Alt. Part#:782001804596
Manufacturer:Mersen
Category:Fuses
Product Lifecycle:Active
Product description
A155F1D0R0-25E Mersen - Medium Voltage E-Rated Fuse 15500VAC 25A Ferrule, Series: D0R0 Visual Indicator Amp-Trap®
Product Details
  • Current Rating
    25 A
  • Terminal Type
    Ferrule
  • Weight
    11.15 lb
  • Voltage
    15500 VAC
  • Trip Class
    E-Rated
  • Country Of Origin
    MX
  • Fuse Class
    Medium Voltage IEEE Fuses
  • Speed/Characteristic
    E-Rated
  • Connection/Terminal Material
    Silver-Plated Copper
  • Sell Pack Length
    20.75 in
  • Sell Pack Width
    4 in
  • Ampere Rating
    25 A
  • Indication System Type
    Visual Indicator
  • Rated voltage AC UL
    15500 V
  • Sell Pack Quantity
    1 Each
  • Body/Insulating Material
    PolyTube
  • Frequency
    50/60 Hz
  • Connection/Terminal Type
    Ferrule
  • Mounting
    Clip
  • Indication System
    Yes
  • Sell Pack Weight
    11.71 lb
  • Product Weight
  • Sell Pack Height
    4 in
  • AC Max I.R./Breaking Capacity: I1
    50 kA
  • Product Length
    18.87 in
  • Product Diameter
    3 in
Product condition
New Factory Sealed
About the product
Mersen fuses for the protection of transformers and distribution lines deliver overload and short circuit protection. These current-limiting fuses will melt at current that can be as low as 1.7 times the fuse current ratings up to its maximum interrupting rating. These fuses are designed to withstand the transformer magnetizing inrush current. They have 2" (size C), 3" (size D) and 2x3" (size DD) inch diameter barrels with ferrules and are mounted in spring reinforced clips.
*Amp-Trap CS-3 and 9F62 series are UL listed for compatibility with UL listed equipment
*Ferrule mounting for standard clips and interchangeability with other brands of fuses
*Current-limiting for superior equipment protection
*Non-venting for silent operation
*Metal embossed catalog number and manufacturing date for lasting identification
*Outdoor usage for the 9F62 and 9F60 type EJO
*Blown-fuse indicator to give positive identification of open fuse: Amp-Trap: 2" Barrel 1 lb tripped force - 0.19 Inch; Amp-Trap: 3" Barrel 2 lb tripped force - 0.50 Inch; 9F60/9F62: 0.125 lb tripped force – 0.20 Inch
*Protection for 12 kV to 15.5 kV transformers or distribution systems.
Manufacturer warranty
A155F1D0R0-25E Mersen
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
Feel free to chat with us
Compare A155F1D0R0-25E with other Fuses products
Current Rating
Terminal Type
Weight
Voltage
Trip Class
Country Of Origin
Fuse Class
Speed/Characteristic
Connection/Terminal Mater...
Sell Pack Length
Selected product
A155F1D0R0-25E
Backordered
A155F1D0R0-25E
Mersen
A155F1D0R0-25E Mersen - Medium Voltage E-Rated Fuse 15500VAC 25A Ferrule, Series: D0R0 Visual Indica...
Current Rating25 A
Terminal TypeFerrule
Weight11.15 lb
Voltage15500 VAC
Trip ClassE-Rated
Country Of OriginMX
Fuse ClassMedium Voltage IEEE Fuses
Speed/CharacteristicE-Rated
Connection/Terminal MaterialSilver-Plated Copper
Sell Pack Length20.75 in
TRS50RDC
Backordered
TRS50RDC
TRS50RDC Mersen - Fuse TRS-RDC - Class RK5 - Time-Delay 600VDC 50A Ferrule Tri-Onic®
Current Rating50 A
Terminal TypeFerrule
Voltage600 VDC
Trip ClassTime Delay
Fuse ClassClass RK5
Speed/CharacteristicTime Delay
Connection/Terminal Material-
TRS30RDC
TRS30RDC
TRS30RDC Mersen - Fuse TRS-RDC - Class RK5 - Time-Delay 300VDC 30A Ferrule Tri-Onic®
Current Rating30 A
Voltage300 VDC
Trip ClassTime Delay
Fuse ClassClass RK5
Speed/CharacteristicTime Delay
About the manufacturer
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of A155F1D0R0-25E?
Out if stock but available for backorder.