SU201PR-K20 ABB Control Industrial Automation Components
SU201PR-K20 on Advantage Electric Supply
ABB Control
Part#:SU201PR-K20
Manufacturer:ABB Control
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Discontinued
Product description
SU201PR-K20 ABB Control - SU201PR-K20 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 20 A
Product Details
  • Number of Poles
    1 Pole
  • Current Rating
    20 A
  • Trip Curve
    K
  • Voltage
    240 VAC
  • Voltage
    48 VDC
  • SCCR
    14 kA
Product condition
New Factory Sealed
About the product
SU201PR-K20 MCB K-Char., 10kA, 20A, 1P, RTT UL 489, Ring Cable Lug
SU201PR-K20 Related Documents
Manufacturer warranty
SU201PR-K20 ABB Control
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Feel free to chat with us
Compare SU201PR-K20 with other Industrial Automation Components products
Selected product
SU201PR-K20
Backordered
SU201PR-K20
ABB Control
Number of Poles1 Pole
Current Rating20 A
Trip CurveK
Voltage240 VAC
SCCR14 kA
SU201PR-K1
Backordered
SU201PR-K1
SU201PR-K1 ABB Control - SU201PR-K1 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 1 A
Number of Poles1 Pole
Current Rating1 A
Trip CurveK
Voltage240 VAC
SCCR14 kA
SU201PR-K1.6
SU201PR-K1.6
ABB Control - SU201PR-K1.6
Number of Poles1 Pole
Current Rating1.6 A
Voltage240 VAC
About the manufacturer