PDG32M0125E3RJ Eaton Molded Case Circuit Breakers (MCCB)
Part#:PDG32M0125E3RJ
Manufacturer:Eaton
Category:Molded Case Circuit Breakers (MCCB)
Product Lifecycle:Active
Product description
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 65kA/480V, PXR20 LSIG w/ Relays, Standard Line and Load (PDG3X2TA300)
Product Details
- UPC 786679481240
- Frame 3
- Class Class A
- Interrupt rating 65 kAIC at 480 Vac
- Interrupt rating range 15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC) 100 kAIC @240V (UL) 50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC) 65 kAIC @480V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc 70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 k
- Product Height 257.1 mm
- Number of poles Two-pole
- Product Length/Depth 109.1 mm
- Rated operation voltage (Ue) at AC - max 600
- Terminals Standard Line and Load
- Catalog Number PDG32M0125E3RJ
- Trip rating 125 A
- Trip Type PXR 20 LSIG
- Product Width 138.9 mm
- Amperage Rating 125 A
- Voltage rating 600 Vac
- Certifications UL 489 IEC 60947-2 CCC Marked CSA
- Circuit breaker type PD3 Global
- Product Weight 5.2163 kg
- Product Name Eaton Power Defense molded case circuit breaker
- Special features Relays
- Switch off technique Electronic
- Compliances RoHS Compliant
- Voltage rating - max 600 V
- Circuit breaker frame type Complete breaker
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
PDG32M0125E3RJ Eaton
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare PDG32M0125E3RJ with other Molded Case Circuit Breakers (MCCB) products
UPC
Frame
Class
Warranty
Interrupt rating
Interrupt rating range
Product Height
Number of poles
Product Length/Depth
Rated operation voltage (...
Selected product
PDG32M0125E3RJ
Eaton
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 65kA/480V,...
UPC786679481240
Frame3
ClassClass A
WarrantyEaton Selling Policy 25-000,...
Interrupt rating range15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 3...
Product Height257.1 mm
Number of polesTwo-pole
Product Length/Depth109.1 mm