PDG32M0125E4CN Eaton Molded Case Circuit Breakers (MCCB)
Part#:PDG32M0125E4CN
Product description
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ CAM Link and Relays, No Terminals
Product Details
- Catalog Number PDG32M0125E4CN
- Frame 3
- Communication CAM Link
- Product Weight 5.2163 kg
- Trip rating 125 A
- Trip Type PXR 20 LSI w/ARMS
- Special features CAM / Relays
- Switch off technique Electronic
- UPC 786679473795
- Interrupt rating 65 kAIC at 480 Vac
- Amperage Rating 125 A
- Voltage rating 600 Vac
- Product Length/Depth 109.1 mm
- Number of poles Two-pole
- Product Height 257.1 mm
- Certifications CCC Marked IEC 60947-2 UL 489 CSA
- Terminals No Terminals
- Compliances RoHS Compliant
- Interrupt rating range 30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 22 kAIC Icu @250 Vdc 35 kAIC @600V (UL/CSA) 50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC) 100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kA
- Product Width 138.9 mm
- Voltage rating - max 600 V
Manufacturer warranty
PDG32M0125E4CN Eaton
Feel free to chat with us
Compare PDG32M0125E4CN with other Molded Case Circuit Breakers (MCCB) products
Catalog Number
Frame
Communication
Product Weight
Trip rating
Trip Type
Special features
Switch off technique
UPC
Interrupt rating
Selected product
PDG32M0125E4CN
Eaton
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 65kA/480V,...
Catalog NumberPDG32M0125E4CN
Frame3
CommunicationCAM Link
Product Weight5.2163 kg
Trip rating125 A
Trip TypePXR 20 LSI w/ARMS
Special featuresCAM / Relays
Switch off techniqueElectronic
UPC786679473795
Catalog Number-
Frame-
Communication-
Product Weight-
Trip rating-
Trip Type-
Special features-
Switch off technique-
UPC-
Interrupt rating-
About the manufacturer
About the Product Category