PDG32M0125E4RJ Eaton Molded Case Circuit Breakers (MCCB)
Part#:PDG32M0125E4RJ
Product description
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ Relays, Standard Line and Load (PDG3X2TA300)
Product Details
- Product Length/Depth 109.1 mm
- Voltage rating - max 600 V
- Product Width 138.9 mm
- Voltage rating 600 Vac
- Product Height 257.1 mm
- Amperage Rating 125 A
- UPC 786679424230
- Frame 3
- Switch off technique Electronic
- Special features Relays
- Interrupt rating range 50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC) 100 kAIC @240V (UL) 65 kAIC @480V (UL) 70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 22 kAIC Icu @250 Vdc 35 kAIC @600V (UL/CSA) 30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IE
- Product Name Eaton Power Defense molded case circuit breaker
- Certifications CCC Marked CSA IEC 60947-2 UL 489
- Terminals Standard Line and Load
- Product Weight 5.2163 kg
- Trip rating 125 A
- Catalog Number PDG32M0125E4RJ
- Interrupt rating 65 kAIC at 480 Vac
- Trip Type PXR 20 LSI w/ARMS
Manufacturer warranty
PDG32M0125E4RJ Eaton
Feel free to chat with us
Compare PDG32M0125E4RJ with other Molded Case Circuit Breakers (MCCB) products
Product Length/Depth
Voltage rating - max
Warranty
Product Width
Circuit breaker type
Class
Compliances
Rated operation voltage (...
Voltage rating
Product Height
Selected product
PDG32M0125E4RJ
Eaton
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 65kA/480V,...
Product Length/Depth109.1 mm
Voltage rating - max600 V
WarrantyEaton Selling Policy 25-000,...
Product Width138.9 mm
Voltage rating600 Vac
Product Height257.1 mm