PDG32M0125E5ML Eaton Molded Case Circuit Breakers (MCCB)
Part#:PDG32M0125E5ML
Manufacturer:Eaton
Category:Molded Case Circuit Breakers (MCCB)
Product Lifecycle:Active
Product description
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG3X2TA300)
Product Details
- Product Name Eaton Power Defense molded case circuit breaker
- Compliances RoHS Compliant
- Voltage rating - max 600 V
- Trip Type PXR 20 LSIG w/ARMS
- Product Height 257.1 mm
- Frame 3
- Switch off technique Electronic
- Product Width 138.9 mm
- Trip rating 125 A
- Terminals Standard Terminals Load Only
- Number of poles Two-pole
- Communication Modbus RTU
- Certifications UL 489 CSA IEC 60947-2 CCC Marked
- Circuit breaker type PD3 Global
- Product Weight 5.2163 kg
- Amperage Rating 125 A
- Circuit breaker frame type Complete breaker
- Product Length/Depth 109.1 mm
- Rated operation voltage (Ue) at AC - max 600
- Class Class A
- UPC 786679893487
- Interrupt rating 65 kAIC at 480 Vac
- Interrupt rating range 50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 100 kAIC @240V (UL) 65 kAIC @480V (UL) 15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC) 35 kAIC @600V (UL/CSA) 100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC) 22 kAIC Icu @250 Vdc 7
- Catalog Number PDG32M0125E5ML
- Special features Modbus / relays
- Voltage rating 600 Vac
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
PDG32M0125E5ML Eaton
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare PDG32M0125E5ML with other Molded Case Circuit Breakers (MCCB) products
Product Name
Compliances
Voltage rating - max
Trip Type
Product Height
Frame
Switch off technique
Product Width
Trip rating
Terminals
Selected product
PDG32M0125E5ML
Eaton
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 65kA/480V,...
Product NameEaton Power Defense molded c...
CompliancesRoHS Compliant
Voltage rating - max600 V
Trip TypePXR 20 LSIG w/ARMS
Product Height257.1 mm
Frame3
Switch off techniqueElectronic
Product Width138.9 mm
Trip rating125 A