PDG32M0125P4DJ Eaton Molded Case Circuit Breakers (MCCB)
Part#:PDG32M0125P4DJ
Product description
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 65kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, Standard Line and Load (PDG3X2TA300)
Product Details
- UPC 786679447185
- Product Weight 5.2163 kg
- Voltage rating - max 600 V
- Compliances RoHS Compliant
- Interrupt rating range 70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC) 50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 22 kAIC Icu @250 Vdc 30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
- Certifications UL 489 IEC 60947-2 CSA CCC Marked
- Communication Modbus RTU and CAM Link
- Product Length/Depth 109.1 mm
- Amperage Rating 125 A
- Switch off technique Electronic
- Product Name Eaton Power Defense molded case circuit breaker
- Special features Modbus / Relays / CAM
- Class Class A
- Product Width 138.9 mm
- Frame 3
- Trip Type PXR 25 LSI w/ARMS
- Number of poles Two-pole
- Product Height 257.1 mm
- Circuit breaker type PD3 Global
- Terminals Standard Line and Load
- Catalog Number PDG32M0125P4DJ
- Interrupt rating 65 kAIC at 480 Vac
- Voltage rating 600 Vac
Manufacturer warranty
PDG32M0125P4DJ Eaton
Feel free to chat with us
Compare PDG32M0125P4DJ with other Molded Case Circuit Breakers (MCCB) products
UPC
Rated operation voltage (...
Circuit breaker frame typ...
Product Weight
Voltage rating - max
Compliances
Interrupt rating range
Certifications
Communication
Product Length/Depth
Selected product
PDG32M0125P4DJ
Eaton
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 65kA/480V,...
UPC786679447185
Product Weight5.2163 kg
Voltage rating - max600 V
CompliancesRoHS Compliant
Interrupt rating range70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 15...
CertificationsUL 489 IEC 60947-2 CSA CC...
Product Length/Depth109.1 mm