PDG32M0125P4WN Eaton Molded Case Circuit Breakers (MCCB)
Part#:PDG32M0125P4WN
Manufacturer:Eaton
Category:Molded Case Circuit Breakers (MCCB)
Product Lifecycle:Active
Product description
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 65kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, No Terminals
Product Details
- Catalog Number PDG32M0125P4WN
- Certifications UL 489 IEC 60947-2 CCC Marked CSA
- Voltage rating 600 Vac
- Product Name Eaton Power Defense molded case circuit breaker
- Switch off technique Electronic
- Special features ZSI / Modbus / Relays
- Terminals No Terminals
- UPC 786679569832
- Amperage Rating 125 A
- Interrupt rating range 100 kAIC @240V (UL) 50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC) 35 kAIC @600V (UL/CSA) 100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC) 30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm
- Product Length/Depth 109.1 mm
- Rated operation voltage (Ue) at AC - max 600
- Interrupt rating 65 kAIC at 480 Vac
- Class Class A
- Product Width 138.9 mm
- Circuit breaker type PD3 Global
- Compliances RoHS Compliant
- Voltage rating - max 600 V
- Circuit breaker frame type Complete breaker
- Product Weight 5.2163 kg
- Number of poles Two-pole
- Communication Modbus RTU
- Product Height 257.1 mm
- Frame 3
- Trip Type PXR 25 LSI w/ARMS
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
PDG32M0125P4WN Eaton
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare PDG32M0125P4WN with other Molded Case Circuit Breakers (MCCB) products
Catalog Number
Certifications
Voltage rating
Product Name
Switch off technique
Warranty
Special features
Terminals
UPC
Amperage Rating
Selected product
PDG32M0125P4WN
Eaton
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 65kA/480V,...
Catalog NumberPDG32M0125P4WN
CertificationsUL 489 IEC 60947-2 CCC Mar...
Voltage rating600 Vac
Product NameEaton Power Defense molded c...
Switch off techniqueElectronic
WarrantyEaton Selling Policy 25-000,...
TerminalsNo Terminals
UPC786679569832
Amperage Rating125 A
Catalog Number-
Certifications-
Voltage rating-
Product Name-
Switch off technique-
Warranty-
Special features-
Terminals-
UPC-
Amperage Rating-
About the manufacturer
About the Product Category