PDG32M0125P5DN Eaton Molded Case Circuit Breakers (MCCB)
Part#:PDG32M0125P5DN
Product description
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 65kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, No Terminals
Product Details
- Catalog Number PDG32M0125P5DN
- Frame 3
- Product Height 257.1 mm
- Rated operation voltage (Ue) at AC - max 600
- Terminals No Terminals
- Communication Modbus RTU and CAM Link
- Product Length/Depth 109.1 mm
- Interrupt rating 65 kAIC at 480 Vac
- Interrupt rating range 30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 65 kAIC @480V (UL) 50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC) 100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC) 15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC) 22 kAIC Icu
- Compliances RoHS Compliant
- Voltage rating - max 600 V
- Class Class A
- Product Width 138.9 mm
- Certifications IEC 60947-2 CCC Marked CSA UL 489
- Switch off technique Electronic
- Amperage Rating 125 A
- Voltage rating 600 Vac
- UPC 786679486252
- Special features Modbus / Relays / CAM
- Trip Type PXR 25 LSIG w/ARMS
Manufacturer warranty
PDG32M0125P5DN Eaton
Feel free to chat with us
Compare PDG32M0125P5DN with other Molded Case Circuit Breakers (MCCB) products
Catalog Number
Frame
Product Height
Rated operation voltage (...
Terminals
Communication
Product Length/Depth
Interrupt rating
Interrupt rating range
Compliances
Selected product
PDG32M0125P5DN
Eaton
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 65kA/480V,...
Catalog NumberPDG32M0125P5DN
Frame3
Product Height257.1 mm
TerminalsNo Terminals
Product Length/Depth109.1 mm
Interrupt rating range30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63...
CompliancesRoHS Compliant
Catalog Number-
Frame-
Product Height-
Rated operation voltage (Ue) at AC - max-
Terminals-
Communication-
Product Length/Depth-
Interrupt rating-
Interrupt rating range-
Compliances-
About the manufacturer
About the Product Category