PDG32M0250D4DL Eaton Molded Case Circuit Breakers (MCCB)
Part#:PDG32M0250D4DL
Product description
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 250A, 65kA/480V, PXR20D ARMS LSI w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG3X2TA350)
Product Details
- Product Name Eaton Power Defense molded case circuit breaker
- Certifications IEC 60947-2 UL 489 CCC Marked CSA
- Voltage rating - max 600 V
- Product Width 138.9 mm
- Frame 3
- Terminals Standard Terminals Load Only
- Product Length/Depth 109.1 mm
- Rated operation voltage (Ue) at AC - max 600
- Circuit breaker frame type Complete breaker
- UPC 786679880258
- Amperage Rating 250 A
- Trip Type PXR 20D LSI w/ARMS
- Compliances RoHS Compliant
- Number of poles Two-pole
- Communication Modbus RTU and CAM Link
- Product Height 257.1 mm
- Special features Modbus / Relays / CAM
- Class Class A
- Catalog Number PDG32M0250D4DL
- Interrupt rating 65 kAIC at 480 Vac
- Circuit breaker type PD3 Global
- Voltage rating 600 Vac
- Interrupt rating range 15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC) 30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 35 kAIC @600V (UL/CSA) 50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC) 65
Manufacturer warranty
PDG32M0250D4DL Eaton
Feel free to chat with us
Compare PDG32M0250D4DL with other Molded Case Circuit Breakers (MCCB) products
Product Name
Certifications
Warranty
Voltage rating - max
Product Width
Frame
Terminals
Product Length/Depth
Rated operation voltage (...
Circuit breaker frame typ...
Selected product
PDG32M0250D4DL
Eaton
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 250A, 65kA/480V,...
Product NameEaton Power Defense molded c...
CertificationsIEC 60947-2 UL 489 CCC Mar...
WarrantyEaton Selling Policy 25-000,...
Voltage rating - max600 V
Product Width138.9 mm
Frame3
Product Length/Depth109.1 mm