PDG32M0400D5MN Eaton Molded Case Circuit Breakers (MCCB)
Part#:PDG32M0400D5MN
Product description
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 400A, 65kA/480V, PXR20D ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Product Details
- Product Width 138.9 mm
- Class Class A
- Product Length/Depth 109.1 mm
- Rated operation voltage (Ue) at AC - max 600
- Trip Type PXR 20D LSIG w/ARMS
- Terminals No Terminals
- Switch off technique Electronic
- Certifications CSA UL 489 IEC 60947-2 CCC Marked
- Interrupt rating range 100 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc
- UPC 786679517604
- Special features Modbus / relays
- Voltage rating - max 600 V
- Communication Modbus RTU
- Product Name Eaton Power Defense molded case circuit breaker
- Interrupt rating 65 kAIC at 480 Vac
- Voltage rating 600 Vac
- Product Height 257.1 mm
- Frame 3
- Circuit breaker type PD3 Global
- Catalog Number PDG32M0400D5MN
- Amperage Rating 400 A
Manufacturer warranty
PDG32M0400D5MN Eaton
Feel free to chat with us
Compare PDG32M0400D5MN with other Molded Case Circuit Breakers (MCCB) products
Product Width
Class
Product Length/Depth
Rated operation voltage (...
Trip Type
Warranty
Terminals
Product Weight
Number of poles
Compliances
Selected product
PDG32M0400D5MN
Eaton
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 400A, 65kA/480V,...
Product Width138.9 mm
ClassClass A
Product Length/Depth109.1 mm
Trip TypePXR 20D LSIG w/ARMS
WarrantyEaton Selling Policy 25-000,...
TerminalsNo Terminals
CompliancesRoHS Compliant
Product Width-
Class-
Product Length/Depth-
Rated operation voltage (Ue) at AC - max-
Trip Type-
Warranty-
Terminals-
Product Weight-
Number of poles-
Compliances-
About the manufacturer
About the Product Category