PDG32M0400E2ZL Eaton Molded Case Circuit Breakers (MCCB)
Part#:PDG32M0400E2ZL
Product description
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 400A, 65kA/480V, PXR20 LSI w/ ZSI and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG3X2TA400)
Product Details
- Catalog Number PDG32M0400E2ZL
- Circuit breaker type PD3 Global
- Compliances RoHS Compliant
- Interrupt rating range 22 kAIC Icu @250 Vdc 100 kAIC @240V (UL)
- Circuit breaker frame type Complete breaker
- Product Width 138.9 mm
- Frame 3
- Trip Type PXR 20 LSI
- Product Weight 5.2163 kg
- Voltage rating - max 600 V
- Product Name Eaton Power Defense molded case circuit breaker
- Interrupt rating 65 kAIC at 480 Vac
- Voltage rating 600 Vac
- UPC 786679788493
- Rated operation voltage (Ue) at AC - max 600
- Class Class A
- Product Height 257.1 mm
- Special features ZSI / Relays
- Terminals Standard Terminals Load Only
- Product Length/Depth 109.1 mm
- Amperage Rating 400 A
- Switch off technique Electronic
- Certifications IEC 60947-2 UL 489 CCC Marked CSA
- Number of poles Two-pole
- Trip rating 400 A
Manufacturer warranty
PDG32M0400E2ZL Eaton
Feel free to chat with us
Compare PDG32M0400E2ZL with other Molded Case Circuit Breakers (MCCB) products
Catalog Number
Circuit breaker type
Compliances
Interrupt rating range
Circuit breaker frame typ...
Product Width
Frame
Trip Type
Product Weight
Voltage rating - max
Selected product
PDG32M0400E2ZL
Eaton
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 400A, 65kA/480V,...
Catalog NumberPDG32M0400E2ZL
Circuit breaker typePD3 Global
CompliancesRoHS Compliant
Interrupt rating range22 kAIC Icu @250 Vdc 100 kA...
Product Width138.9 mm
Frame3
Trip TypePXR 20 LSI
Product Weight5.2163 kg
Voltage rating - max600 V