G16X22X3 Leeson Pneumatic Components
Part#:G16X22X3
Alt. Part#:G16X22X3-B
Manufacturer:Leeson
Category:Pneumatic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Lip Seal; 16MM Shaft Dia; 22MM Housing Bore; 3MM Nominal Width; Nitrile Lip; Solid Seal; 3MM Actual Width; Not Spring Loaded; 1 Sealing Lips; No Lip Retainer; Steel and Rubber Case; G Seal Design Code
Product Details
- Inch - Metric Metric
- Weight / LBS 3.432
- Solid or Split Seal Solid
- Lip Material Nitrile
- Shaft Diameter 0.63 Inch | 16 Millimeter
- Type of Seal Oil Seal
- UNSPSC 31411705
- Brand INA
- Weight / Kilogram 1.557
- Case Construction Steel and Rubber
- Spring Loaded No
- Lip Retainer None
- Actual Width 0.118 Inch | 3 Millimeter
- Generic Design Code INA_G
- Housing Bore 0.866 Inch | 22 Millimeter
- Number of Sealing Lips 1
- Nominal Width 0.118 Inch | 3 Millimeter
- Minimum Buy Quantity N/A
- Seal Design Code G
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
G16X22X3 Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
About the manufacturer
About the Product Category