G17X25X3 Leeson Pneumatic Components
Part#:G17X25X3
Manufacturer:Leeson
Category:Pneumatic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Oil Seal; 17MM Shaft Diameter; 25MM Housing Bore; 3MM Nominal Width; Nitrile Lip; Solid Seal; 3MM Actual Width; Not Spring Loaded; 1 Sealing Lips; No Lip Retainer; Steel and Rubber Case; G Seal Design Code
Product Details
- Product Specification 17MM Shaft Diameter; 25MM Housing Bore; 3MM Nominal Width; Nitrile Lip; Solid Seal; 3MM Actual Width; Not Spring Loaded; 1 Sealing Lips; No Lip Retainer; Steel and Rubber Case; G Seal Design Code
- Product Detail Oil Seal
- UNSPSC 31411705
- Minimum Buy Quantity N/A
- Weight / Kilogram 0
- Brand INA
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
G17X25X3 Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
About the manufacturer
About the Product Category