G25X32X4-C Leeson Pneumatic Components
G25X32X4-C on Advantage Electric Supply
Leeson
Part#:G25X32X4-C
Manufacturer:Leeson
Category:Pneumatic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Lip Seal; 25MM Shaft Dia; 32MM Housing Bore; 4MM Nominal Width; Nitrile Lip; Solid Seal; 4MM Actual Width; Not Spring Loaded; 1 Sealing Lips; No Lip Retainer; Steel and Rubber Case; G Seal Design Code
Product Details
  • Case Construction
    Steel and Rubber
  • Seal Design Code
    G
  • Weight / Kilogram
    0.007
  • Actual Width
    0.157 Inch | 4 Millimeter
  • Solid or Split Seal
    Solid
  • Shaft Diameter
    0.984 Inch | 25 Millimeter
  • Lip Retainer
    None
  • Brand
    INA
  • Type of Seal
    Oil Seal
  • Housing Bore
    1.26 Inch | 32 Millimeter
  • Nominal Width
    0.157 Inch | 4 Millimeter
  • Lip Material
    Nitrile
  • Number of Sealing Lips
    1
  • UNSPSC
  • Generic Design Code
    INA_G
  • Spring Loaded
    No
  • Minimum Buy Quantity
    N/A
  • Inch - Metric
    Metric
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
G25X32X4-C Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
About the manufacturer
Leeson
About the Product Category
Pneumatic Components