G37X47X4 Leeson Pneumatic Components
Part#:G37X47X4
Manufacturer:Leeson
Category:Pneumatic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Lip Seal; 37MM Shaft Dia; 47MM Housing Bore; 4MM Nominal Width; Nitrile Lip; Solid Seal; 4MM Actual Width; Not Spring Loaded; 1 Sealing Lips; No Lip Retainer; Steel and Rubber Case; G Seal Design Code
Product Details
- Minimum Buy Quantity N/A
- Number of Sealing Lips 1
- Nominal Width 0.157 Inch | 4 Millimeter
- Inch - Metric Metric
- Weight / LBS 0.01287
- Brand INA
- Case Construction Steel and Rubber
- Weight / Kilogram 0.006
- Shaft Diameter 1.457 Inch | 37 Millimeter
- Seal Design Code G
- Spring Loaded No
- Housing Bore 1.85 Inch | 47 Millimeter
- UNSPSC 31411705
- Type of Seal Oil Seal
- Solid or Split Seal Solid
- Lip Retainer None
- Lip Material Nitrile
- Generic Design Code INA_G
- Actual Width 0.157 Inch | 4 Millimeter
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
G37X47X4 Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
About the manufacturer
About the Product Category
Recently viewed products
FAQ
Out if stock but available for backorder.