G45X55X4-C Leeson Pneumatic Components
Part#:G45X55X4-C
Manufacturer:Leeson
Category:Pneumatic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Lip Seal; 45MM Shaft Dia; 55MM Housing Bore; 4MM Nominal Width; Nitrile Lip; Solid Seal; 4MM Actual Width; Not Spring Loaded; 1 Sealing Lips; No Lip Retainer; Steel and Rubber Case; G Seal Design Code
Product Details
- Seal Design Code G
- Shaft Diameter 1.772 Inch | 45 Millimeter
- Nominal Width 0.157 Inch | 4 Millimeter
- Solid or Split Seal Solid
- Housing Bore 2.165 Inch | 55 Millimeter
- Lip Material Nitrile
- UNSPSC 31411705
- Weight / Kilogram 0.01
- Minimum Buy Quantity N/A
- Generic Design Code INA_G
- Brand INA
- Spring Loaded No
- Type of Seal Oil Seal
- Case Construction Steel and Rubber
- Lip Retainer None
- Weight / LBS 0.01596
- Inch - Metric Metric
- Number of Sealing Lips 1
- Actual Width 0.157 Inch | 4 Millimeter
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
G45X55X4-C Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
About the manufacturer
About the Product Category