G50X62X5-C Leeson Pneumatic Components
Part#:G50X62X5-C
Manufacturer:Leeson
Category:Pneumatic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Lip Seal; 50MM Shaft Dia; 62MM Housing Bore; 5MM Nominal Width; Nitrile Lip; Solid Seal; 5MM Actual Width; Not Spring Loaded; 1 Sealing Lips; No Lip Retainer; Steel and Rubber Case; G Seal Design Code
Product Details
- Type of Seal Oil Seal
- Housing Bore 2.441 Inch | 62 Millimeter
- Shaft Diameter 1.969 Inch | 50 Millimeter
- Brand INA
- Lip Retainer None
- Solid or Split Seal Solid
- Lip Material Nitrile
- Inch - Metric Metric
- Minimum Buy Quantity N/A
- Seal Design Code G
- Actual Width 0.197 Inch | 5 Millimeter
- Generic Design Code INA_G
- Spring Loaded No
- Case Construction Steel and Rubber
- UNSPSC 31411705
- Weight / Kilogram 0.016
- Number of Sealing Lips 1
- Nominal Width 0.197 Inch | 5 Millimeter
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
G50X62X5-C Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
About the manufacturer
About the Product Category