G9X13X3-C Leeson Pneumatic Components
Part#:G9X13X3-C
Manufacturer:Leeson
Category:Pneumatic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Lip Seal; 9MM Shaft Dia; 13MM Housing Bore; 3MM Nominal Width; Nitrile Lip; Solid Seal; 3MM Actual Width; Not Spring Loaded; 1 Sealing Lips; No Lip Retainer; Steel and Rubber Case; G Seal Design Code
Product Details
- Type of Seal Oil Seal
- Shaft Diameter 0.354 Inch | 9 Millimeter
- Actual Width 0.118 Inch | 3 Millimeter
- Weight / LBS 0.00968
- Housing Bore 0.512 Inch | 13 Millimeter
- Seal Design Code G
- Minimum Buy Quantity N/A
- Lip Retainer None
- Nominal Width 0.118 Inch | 3 Millimeter
- Number of Sealing Lips 1
- Case Construction Steel and Rubber
- Weight / Kilogram 0.004
- Generic Design Code INA_G
- Solid or Split Seal Solid
- Inch - Metric Metric
- Spring Loaded No
- Lip Material Nitrile
- UNSPSC 31411705
- Brand INA
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
G9X13X3-C Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
About the manufacturer
About the Product Category