GR5X10X2-C Leeson Pneumatic Components
Part#:GR5X10X2-C
Manufacturer:Leeson
Category:Pneumatic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Lip Seal; 5MM Shaft Dia; 10MM Housing Bore; 2MM Nominal Width; Nitrile Lip; Solid Seal; 2MM Actual Width; Not Spring Loaded; 1 Sealing Lips; No Lip Retainer; Steel and Rubber Case; GR Seal Design Code
Product Details
- Number of Sealing Lips 1
- Actual Width 0.079 Inch | 2 Millimeter
- Case Construction Steel and Rubber
- Spring Loaded No
- Nominal Width 0.079 Inch | 2 Millimeter
- Lip Material Nitrile
- Seal Design Code GR
- Brand INA
- Type of Seal Oil Seal
- Shaft Diameter 0.197 Inch | 5 Millimeter
- Solid or Split Seal Solid
- Housing Bore 0.394 Inch | 10 Millimeter
- Weight / Kilogram 0.002
- Inch - Metric Metric
- Minimum Buy Quantity N/A
- UNSPSC 31411705
- Lip Retainer None
- Weight / LBS 0.00484
- Generic Design Code INA_GR
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
GR5X10X2-C Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
About the manufacturer
About the Product Category