GR8X12X3 Leeson Pneumatic Components
Part#:GR8X12X3
Manufacturer:Leeson
Category:Pneumatic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Lip Seal; 8MM Shaft Dia; 12MM Housing Bore; 3MM Nominal Width; Nitrile Lip; Solid Seal; 3MM Actual Width; Not Spring Loaded; 1 Sealing Lips; No Lip Retainer; Steel and Rubber Case; GR Seal Design Code
Product Details
- Generic Design Code INA_GR
- Solid or Split Seal Solid
- Seal Design Code GR
- Lip Material Nitrile
- Weight / LBS 0.0121
- UNSPSC 31411705
- Nominal Width 0.118 Inch | 3 Millimeter
- Case Construction Steel and Rubber
- Weight / Kilogram 0.005
- Housing Bore 0.472 Inch | 12 Millimeter
- Inch - Metric Metric
- Type of Seal Oil Seal
- Brand INA
- Spring Loaded No
- Shaft Diameter 0.315 Inch | 8 Millimeter
- Minimum Buy Quantity N/A
- Number of Sealing Lips 1
- Lip Retainer None
- Actual Width 0.118 Inch | 3 Millimeter
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
GR8X12X3 Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
About the manufacturer
About the Product Category
Recently viewed products
FAQ
Out if stock but available for backorder.