IR30X35X20-XL Leeson Mechanical Components
IR30X35X20-XL on Advantage Electric Supply
Leeson
Part#:IR30X35X20-XL
Alt. Part#:4012802044126
Manufacturer:Leeson
Category:Mechanical Components
Product Lifecycle:Active
Product description
30MM Bore; 35MM Outside Diameter; 20MM Width; Needle Roller Bearing; Inner Ring Only; Not Self Aligning; Not Separable; Not Relubricatable
Product Details
  • Relubricatable
    No
  • Weight / Kilogram
    0.039
  • Weight / LBS
    0.088
  • Thrust Bearing
    No
  • UNSPSC
  • Closed End
    Not Applicable
  • Width
    0.787 Inch | 20 Millimeter
  • Enclosure
    Not Applicable
  • Brand
    INA
  • Other Features
    Plain Inner Ring | Hardened Steel | Precision Machined Raceway
  • Rolling Element
  • Separable
  • Outside Diameter
    1.378 Inch | 35 Millimeter
  • Component
    Inner Ring Only
  • Inch - Metric
    Metric
  • Retainer
  • Number of Rows of Rollers
  • Bore
    1.181 Inch | 30 Millimeter
  • Minimum Buy Quantity
    N/A
  • Self Aligning
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
IR30X35X20-XL Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare IR30X35X20-XL with other Mechanical Components products
Relubricatable
Weight / Kilogram
Weight / LBS
Thrust Bearing
UNSPSC
Closed End
Width
Enclosure
Brand
Other Features
Selected product
IR30X35X20-XL
Backordered
IR30X35X20-XL
Leeson
30MM Bore; 35MM Outside Diameter; 20MM Width; Needle Roller Bearing; Inner Ring Only; Not Self Align...