KTHK12-B-PP-AS Leeson Mechanical Components
Part#:KTHK12-B-PP-AS
Alt. Part#:4012802051551
Manufacturer:Leeson
Category:Mechanical Components
Product Lifecycle:Active
Product description
12MM Bore; 17MM Base to Center Height; 29MM Nominal Bolt Center Across Shaft; 2 Bolt Pillow Block; Aluminum Housing; Ball; 28MM Length Thru Bore; 4.3MM Mounting Hole Diam; Relubricatable; KH1228PPAS; 2 Seals; Non-Adjustable; No Self Aligning
Product Details
- Self Aligning No
- Inch - Metric Metric
- Linear Bushing Part Number KH1228PPAS
- Linear Bushing Type Ball
- Minimum Buy Quantity N/A
- Weight / LBS 0.375
- UNSPSC 31171511
- Brand INA
- Housing Material Aluminum
- Enclosure 2 Seals
- Housing Configuration Closed Twin
- Weight / Kilogram 0.13
- Adjustable/Non-Adjustable Non-Adjustable
- Housing Style 2 Bolt Pillow Block
- Keyword 3 Pillow Block
- Other Features Compact Duty | Tandem Housed | M5 Bolt | Greased | Each Sealed on One End | Length Thru Bore 28 MM on Both Side
- Relubricatable Yes
- Base to Center Height 0.669 Inch | 17 Millimeter
- Nominal Bolt Center Across Shaft 1.1 Inch | 29 Millimeter
- Bore 0.472 Inch | 12 Millimeter
- Mounting Hole Diameter 0.169 Inch | 4.3 Millimeter
- Length Thru Bore 1.102 Inch | 28 Millimeter
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
KTHK12-B-PP-AS Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare KTHK12-B-PP-AS with other Mechanical Components products
Self Aligning
Inch - Metric
Linear Bushing Part Numbe...
Linear Bushing Type
Minimum Buy Quantity
Weight / LBS
UNSPSC
Brand
Housing Material
Enclosure
Selected product
KTHK12-B-PP-AS
Leeson
12MM Bore; 17MM Base to Center Height; 29MM Nominal Bolt Center Across Shaft; 2 Bolt Pillow Block; A...