SD28X35X4 Leeson Pneumatic Components
Part#:SD28X35X4
Alt. Part#:SD28X35X4-A
Manufacturer:Leeson
Category:Pneumatic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Lip Seal; 28MM Shaft Dia; 35MM Housing Bore; 4MM Nominal Width; Polyurethane Lip; Solid Seal; 4MM Actual Width; Not Spring Loaded; 2 Sealing Lips; No Lip Retainer; Polyamide Case; SD Seal Design Code
Product Details
- Weight / Kilogram 0.001
- Shaft Diameter 1.102 Inch | 28 Millimeter
- Spring Loaded No
- Type of Seal Oil Seal
- UNSPSC 31411705
- Weight / LBS 0.005
- Minimum Buy Quantity N/A
- Lip Retainer None
- Number of Sealing Lips 2
- Housing Bore 1.378 Inch | 35 Millimeter
- Generic Design Code INA_SD
- Nominal Width 0.157 Inch | 4 Millimeter
- Lip Material Polyurethane
- Brand INA
- Inch - Metric Metric
- Solid or Split Seal Solid
- Seal Design Code SD
- Actual Width 0.157 Inch | 4 Millimeter
- Case Construction Polyamide
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
SD28X35X4 Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
About the manufacturer
About the Product Category