SD32X42X4 Leeson Pneumatic Components
SD32X42X4 on Advantage Electric Supply
Leeson
Part#:SD32X42X4
Alt. Part#:SD32X42X4-A
Manufacturer:Leeson
Category:Pneumatic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Lip Seal; 32MM Shaft Dia; 42MM Housing Bore; 4MM Nominal Width; Polyurethane Lip; Solid Seal; 4MM Actual Width; Not Spring Loaded; 2 Sealing Lips; No Lip Retainer; Polyamide Case; SD Seal Design Code
Product Details
  • UNSPSC
  • Case Construction
    Polyamide
  • Generic Design Code
    INA_SD
  • Seal Design Code
    SD
  • Shaft Diameter
    1.26 Inch | 32 Millimeter
  • Brand
    INA
  • Spring Loaded
    No
  • Housing Bore
    1.654 Inch | 42 Millimeter
  • Number of Sealing Lips
    2
  • Lip Material
    Polyurethane
  • Minimum Buy Quantity
    N/A
  • Inch - Metric
    Metric
  • Nominal Width
    0.157 Inch | 4 Millimeter
  • Lip Retainer
    None
  • Type of Seal
    Oil Seal
  • Solid or Split Seal
    Solid
  • Actual Width
    0.157 Inch | 4 Millimeter
  • Weight / Kilogram
    0.002
  • Weight / LBS
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
SD32X42X4 Leeson
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
About the manufacturer
Leeson
About the Product Category
Pneumatic Components
Recently viewed products
FAQ
Out if stock but available for backorder.