HP10J100 Mersen Fuses
HP10J100 on Advantage Electric Supply
Mersen
Part#:HP10J100
Alt. Part#:782001452322
Manufacturer:Mersen
Category:Fuses
Product Lifecycle:Active
Product description
HP10J100 Mersen Photovoltaic fuse gPV 1000VDC UL 100A With Blade For Clip or Bolted
Product Details
  • Current Rating
    100 A
  • Terminal Type
    Blade
  • Type
    Photovoltaic Fuses
  • Weight
    0.25 lb
  • Voltage
    600 VAC / 1000 VDC
  • UL Certification
    YES
  • Trip Class
    Photovoltaic
  • Country Of Origin
    MX
  • Fuse Class
    Special Purpose Fuses
  • Rated voltage DC UL
    1000 V
  • Product Weight
    0.25 lb
  • Sell Pack Weight
    0.26 lb
  • Sell Pack Height
    1.69 in
  • Ampere Rating
    100 A
  • ROHS Compliant
    Yes
  • Sell Pack Width
    1.69 in
  • AC Max I.R./Breaking Capacity: I1
    200 kA
  • Sell Pack Quantity
    1 Each
  • Speed/Characteristic
    gPV
  • Fuse Class
    Photovoltaic
  • Rated voltage AC UL
    600 V
  • Body/Insulating Material
    GMG
  • Sell Pack Length
    6 in
  • Mounting
    Clip or Bolted
  • Product Length
    5.75 in
  • Connection/Terminal Material
    Brass
  • Product Diameter
    1.63 in
  • Connection/Terminal Type
    Blade
Product condition
New Factory Sealed
About the product
Mersen’s HP10J photovoltaic (PV) fuse series is designed specifically for DC Recombiner Boxes in the protection of 1000VDC photovoltaic systems. Its robust construction makes it ideal for continuous temperature and current cycling withstand adding to system longevity. The 1000VDC rated HP10J designed for low minimum breaking capacity capabilities of 1.35 times the fuse rated current value, allows for safe circuit interruption under typical low fault current conditions produced by PV arrays. Protect your off-grid or grid tied PV system from unexpected ground faults and line faults using Mersen’s HelioProtection® fuse line.
*UL Listed to standard 2579 – Photovoltaic Fuses
*Smallest available footprint in the industry
*Enlarged mounting holes
*Low fault current interrupting capability
*Durable construction for enhanced system longevity
*Temperature cycle withstand capability
*Guaranteed operation at temperature extremes
*Blown fuse indicator options available (EI option)
*200A to 400A available in NH3 mounting
*Re-combiner box (sub-combiner, array combiner, master combiner) applications
*Inverter DC input
*Battery charge controllers
Manufacturer warranty
HP10J100 Mersen
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
Feel free to chat with us
Compare HP10J100 with other Fuses products
Current Rating
Terminal Type
Type
Weight
Voltage
UL Certification
Trip Class
Country Of Origin
Rated voltage DC UL
Selected product
HP10J100
Backordered
HP10J100
Mersen
Current Rating100 A
Terminal TypeBlade
TypePhotovoltaic Fuses
Weight0.25 lb
Voltage600 VAC / 1000 VDC
UL CertificationYES
Trip ClassPhotovoltaic
Country Of OriginMX
Fuse ClassSpecial Purpose Fuses
Rated voltage DC UL1000 V
TRS50RDC
Backordered
TRS50RDC
TRS50RDC Mersen - Fuse TRS-RDC - Class RK5 - Time-Delay 600VDC 50A Ferrule Tri-Onic®
Current Rating50 A
Terminal TypeFerrule
TypeLow Voltage UL/CSA Fuses
Voltage600 VDC
Trip ClassTime Delay
Fuse ClassClass RK5
Rated voltage DC UL600 V
TRS30RDC
TRS30RDC
TRS30RDC Mersen - Fuse TRS-RDC - Class RK5 - Time-Delay 300VDC 30A Ferrule Tri-Onic®
Current Rating30 A
Terminal TypeFerrule
TypeLow Voltage UL/CSA Fuses
Voltage300 VDC
Trip ClassTime Delay
Fuse ClassClass RK5
Rated voltage DC UL300 V
About the manufacturer
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of HP10J100?
Out if stock but available for backorder.