HP10J200 Mersen Fuses
Product Details
- Current Rating 200 A
- Terminal Type Blade
- Type Photovoltaic Fuses
- Weight 0.25 lb
- Voltage 600 VAC / 1000 VDC
- UL Certification YES
- Trip Class Photovoltaic
- Country Of Origin MX
- Fuse Class Special Purpose Fuses
- Mounting Clip or Bolted
- Body/Insulating Material GMG
- Sell Pack Height 1.69 in
- Ampere Rating 200 A
- Sell Pack Weight 0.26 lb
- Fuse Class Photovoltaic
- Rated voltage AC UL 600 V
- Sell Pack Quantity 1 Each
- AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 200 kA
- Product Weight 0.25 lb
- Speed/Characteristic gPV
- Product Diameter 1.63 in
- Rated voltage DC UL 1000 V
- Connection/Terminal Type Blade
- Sell Pack Length 6 in
- ROHS Compliant Yes
- Product Length 5.75 in
- Connection/Terminal Material Brass
- Sell Pack Width 1.69 in
Product condition
New Factory Sealed
About the product
HP10J200 Mersen Photovoltaic fuse gPV 1000VDC UL 200A With Blade For Clip or Bolted
Mersen’s HP10J photovoltaic (PV) fuse series is designed specifically for DC Recombiner Boxes in the protection of 1000VDC photovoltaic systems. Its robust construction makes it ideal for continuous temperature and current cycling withstand adding to system longevity. The 1000VDC rated HP10J designed for low minimum breaking capacity capabilities of 1.35 times the fuse rated current value, allows for safe circuit interruption under typical low fault current conditions produced by PV arrays. Protect your off-grid or grid tied PV system from unexpected ground faults and line faults using Mersen’s HelioProtection® fuse line.
*UL Listed to standard 2579 – Photovoltaic Fuses
*Smallest available footprint in the industry
*Enlarged mounting holes
*Low fault current interrupting capability
*Durable construction for enhanced system longevity
*Temperature cycle withstand capability
*Guaranteed operation at temperature extremes
*Blown fuse indicator options available (EI option)
*200A to 400A available in NH3 mounting
*Re-combiner box (sub-combiner, array combiner, master combiner) applications
*Inverter DC input
*Battery charge controllers
HP10J200 Related Documents
Similar products from: Mersen Fuses
Manufacturer warranty
HP10J200 Mersen
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
Feel free to chat with us
Compare HP10J200 with other Fuses products
Current Rating
Terminal Type
Type
Weight
Voltage
UL Certification
Trip Class
Country Of Origin
Fuse Class
Mounting
Selected product
HP10J200
Mersen
Current Rating200 A
Terminal TypeBlade
TypePhotovoltaic Fuses
Weight0.25 lb
Voltage600 VAC / 1000 VDC
UL CertificationYES
Trip ClassPhotovoltaic
Country Of OriginMX
MountingClip or Bolted
FAQ
What is the price of HP10J200?
Out if stock but available for backorder.