STXT480D20 Mersen Electronic Components
STXT480D20 on Advantage Electric Supply
Mersen
Part#:STXT480D20
Alt. Part#:782001471019
Manufacturer:Mersen
Category:Electronic Components
Product Lifecycle:Active
Product description
SPD - Type 1 ST-XT Series 480V L-L VPR 3000V L-L MCOV 1100V 200 kA LED Ind
Product Details
  • Nominal Operating Volt Rating (Un)
    480 V
  • MCOV L-G
    550 V
  • Sell Pack Quantity
    1 Each
  • System Configuration
    3-Phase Delta
  • Indication System
    Yes
  • Product Length
    7.4 in
  • Sell Pack Height
    4 in
  • Nominal Discharge Current (In) (8/20)
    10 kA
  • Enclosure NEMA Type
    4X Non-Metallic
  • VPR L-L
    3000 V
  • AC or DC
    AC
  • Connection/Terminal Type
    Box
  • VPR L-G
    1800 V
  • Sell Pack Width
    9.19 in
  • ROHS Compliant
    Yes
  • Frequency
    50/60 Hz
  • Indication System Type
    LED
  • Sell Pack Weight
    4.31 lb
  • UL SPD Type
    Type 1
  • Installation Mounting
    Panel or Wall Mount
  • MCOV L-L
    1100 V
  • Product Weight
    4.1 lb
  • Protection Modes
    L-G, L-L
  • Housing Material
    Polycarbonate
  • Product Width
    7.08 in
  • Sell Pack Length
    9.19 in
  • Max Discharge Current : Imax (8/20)
    200 kA per phase
  • Short Circuit Current Rating (SCCR)
    200 kA
  • Product Height
    3.68 in
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
STXT480D20 Mersen
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare STXT480D20 with other Electronic Components products
Nominal Operating Volt Ra...
MCOV L-G
Sell Pack Quantity
System Configuration
Indication System
Product Length
Sell Pack Height
Nominal Discharge Current...
Enclosure NEMA Type
VPR L-L
Selected product
STXT480D20
Backordered
STXT480D20
Mersen
Nominal Operating Volt Rating (Un)480 V
MCOV L-G550 V
Sell Pack Quantity1 Each
System Configuration3-Phase Delta
Indication SystemYes
Product Length7.4 in
Sell Pack Height4 in
Nominal Discharge Current (In) (8/20)10 kA
Enclosure NEMA Type4X Non-Metallic
VPR L-L3000 V
GDL1/8
Backordered
GDL1/8
Fuse GDL - Time-Delay 250V 0.125A 6x32mm, 1/4" X 1-1/4"
HP15M30
HP15M30
HelioProtection® Fuse 1500VDC 30A gPV Ferrule Mount HP15M - Photovoltaic Series
About the manufacturer
Recently viewed products
FAQ
Out if stock but available for backorder.