TR20R-3PK Mersen Fuses
TR20R-3PK on Advantage Electric Supply
Mersen
Part#:TR20R-3PK
Alt. Part#:782001333591
Manufacturer:Mersen
Category:Fuses
Product Lifecycle:Active
Product description
TR20R-3PK Mersen - Fuse TR-R - Class RK5 - Time-Delay 250VAC 250VDC 20A Ferrule Tri-Onic® 3 pack
Product Details
  • Current Rating
    20 A
  • Terminal Type
    Ferrule
  • Material
    PolyTube
  • Type
    Low Voltage UL/CSA Fuses
  • Weight
    22.675 g
  • Voltage
    250 VAC / 250 VDC
  • Approvals
  • UL Certification
    YES
  • Trip Class
    Time Delay
  • Fuse Class
    Class RK5
  • Frequency
    50/60 Hz
  • Product Weight
    0.05 lb
  • Rated voltage AC UL
    250 V
  • Rated voltage DC UL
    250 V
  • Sell Pack Width
    1.87 in
  • ROHS Compliant
    Yes
  • Sell Pack Quantity
    3 Each
  • Ampere Rating
    20 A
  • Body/Insulating Material
    PolyTube
  • Sell Pack Weight
    0.158 lb
  • Mounting
    Clip
  • Product Length
    2 in
  • Fuse Class
    Class RK5
  • Product Diameter
    0.56 in
  • Sell Pack Height
    0.5 in
  • Speed/Characteristic
    Time Delay
  • Connection/Terminal Material
    Copper
  • Sell Pack Length
    2.65 in
  • AC Max I.R./Breaking Capacity: I1
    200 kA
  • Connection/Terminal Type
    Ferrule
Product condition
New Factory Sealed
TR20R-3PK Related Documents
Manufacturer warranty
TR20R-3PK Mersen
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
Feel free to chat with us
Compare TR20R-3PK with other Fuses products
Current Rating
Terminal Type
Material
Type
Weight
Voltage
Approvals
UL Certification
Trip Class
Selected product
TR20R-3PK
Backordered
TR20R-3PK
Mersen
Current Rating20 A
Terminal TypeFerrule
MaterialPolyTube
TypeLow Voltage UL/CSA Fuses
Weight22.675 g
Voltage250 VAC / 250 VDC
Approvals*UL listed to standard 248-1...
UL CertificationYES
Trip ClassTime Delay
Fuse ClassClass RK5
TRS50RDC
Backordered
TRS50RDC
TRS50RDC Mersen - Fuse TRS-RDC - Class RK5 - Time-Delay 600VDC 50A Ferrule Tri-Onic®
Current Rating50 A
Terminal TypeFerrule
MaterialGMG
TypeLow Voltage UL/CSA Fuses
Weight144.6665 g
Voltage600 VDC
Approvals*MSHA approval no. 28-26-0
Trip ClassTime Delay
Fuse ClassClass RK5
TRS30RDC
TRS30RDC
TRS30RDC Mersen - Fuse TRS-RDC - Class RK5 - Time-Delay 300VDC 30A Ferrule Tri-Onic®
Current Rating30 A
MaterialGMG
Voltage300 VDC
About the manufacturer
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of TR20R-3PK?
Out if stock but available for backorder.