PS315-Z12-J300 Schmersal Safety Switches
Part#:PS315-Z12-J300
Alt. Part#:103015111
Manufacturer:Schmersal
Category:Safety Switches
Product Lifecycle:Active
Product description
Product Details
- Number of safety contacts 2
- Material of the contacts, electrical Silver
- Cable section, maximum 1.5 mm²
- Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
- Standards IEC 60947-5-1
- Mechanical life, minimum 10,000,000 Operations
- Ambient temperature, minimum -30 °C
- Utilisation category AC-15 3 A
- Gross weight 385 g
- Actuating element Rod lever J300
- Width of sensor 41 mm
- Utilisation category DC-13 3 A
- Enclosure material Metal, zinc die-cast
- Terminal Connector Screw connection
- Degree of protection IP66, IP67
- Switching element 1 NO contact, 2 NC contacts
- Housing construction form Norm construction design
- Length of sensor 37 mm
- Actuating speed, minimum 10 mm/min
- Thermal test current 5 A
- Number of auxiliary contacts 1
- Actuating speed, maximum 0.5 m/s
- Ambient temperature, maximum +80 °C
- Switching principle Snap switch element
- Roller material Plastic
- Positive break force, minimum 50 N
- Rated insulation voltage Ui 300 V
- Required rated short-circuit current to EN 60947-5-1 400 A
- Switching frequency 5,000 /h
- Enclosure coating material painted
- Cable section, minimum 0.34 mm²
- Height of sensor 192 mm
Product condition
New Factory Sealed
PS315-Z12-J300 Related Documents
Similar products from: Schmersal Safety Switches
Manufacturer warranty
PS315-Z12-J300 Schmersal
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
Feel free to chat with us
Compare PS315-Z12-J300 with other Safety Switches products
Number of safety contacts
Material of the contacts,...
Cable section, maximum
Rated impulse withstand v...
Standards
Mechanical life, minimum
Ambient temperature, mini...
Utilisation category AC-1...
Gross weight
Actuating element
Selected product
PS315-Z12-J300
Schmersal
Number of safety contacts2
Cable section, maximum1.5 mm²
StandardsIEC 60947-5-1