PS316-T11UE-S300 Schmersal Safety Switches
Part#:PS316-T11UE-S300
Alt. Part#:103015150
Manufacturer:Schmersal
Category:Safety Switches
Product Lifecycle:Active
Product description
Product Details
- Safety functions Yes
- Cable section, maximum 1.5 mm²
- Height of sensor 104 mm
- Thermal test current 10 A
- Positive break force, minimum 50 N
- Enclosure material Plastic, glass-fibre-reinforced
- Ambient temperature, maximum +80 °C
- Switching element 1 NO contact, 1 NC contacts
- Mechanical life, minimum 10,000,000 Operations
- Standards IEC 60947-5-1
- Ambient temperature, minimum -30 °C
- Switching frequency 5,000 /h
- Actuating speed, minimum 60 mm/min
- Actuating speed, maximum 0.5 m/s
- Gross weight 112.7 g
- Required rated short-circuit current to EN 60947-5-1 400 A
- Actuator type to DIN EN 50047 B
- Length of sensor 37 mm
- Number of safety contacts 1
- Housing construction form Norm construction design
- Terminal Connector Screw connection
- Rated insulation voltage Ui 300 V
- Switching principle Creep circuit element
- Number of auxiliary contacts 1
- Cable section, minimum 0.34 mm²
- Degree of protection IP66, IP67
- Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
- Utilisation category AC-15 240 VAC
- Actuating element Plunger S300
- Material of the contacts, electrical Silver
- Width of sensor 41 mm
- Utilisation category DC-13 24 VDC
Product condition
New Factory Sealed
PS316-T11UE-S300 Related Documents
Similar products from: Schmersal Safety Switches
Manufacturer warranty
PS316-T11UE-S300 Schmersal
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
Feel free to chat with us
Compare PS316-T11UE-S300 with other Safety Switches products
Safety functions
Cable section, maximum
Height of sensor
Thermal test current
Positive break force, min...
Enclosure material
Ambient temperature, maxi...
Switching element
Mechanical life, minimum
Standards
Selected product
PS316-T11UE-S300
Schmersal
Safety functionsYes
Cable section, maximum1.5 mm²
Height of sensor104 mm
Thermal test current10 A
Enclosure materialPlastic, glass-fibre-reinfor...