SLC 415I-E/R0760-90-12 Schmersal Safety Light Curtains
Part#:SLC 415I-E/R0760-90-12
Alt. Part#:101170446
Manufacturer:Schmersal
Category:Safety Light Curtains
Product Lifecycle:Discontinued
Product description
Product Details
- Integral System Diagnostics Yes
- Range, protection field, minimum 0 mm
- Degree of protection IP65 to EN 60529
- Voltage type DC (direct current)
- Override Yes
- Beam coding available Yes
- Height of the protection field 760 mm
- Length of sensor 50 mm
- Ambient temperature, minimum +0 °C
- Output current, (fail-safe output), maximum 0.5 A
- Muting function Yes
- Enclosure material Aluminium
- Length of the connectable cable, maximum 100 m
- Height of sensor 886 mm
- Electrical power consumption of the receiver 6 W
- Standards IEC/EN 61496-1/-2
- Number of fail-safe digital outputs 2
- Terminal, Connector, Transmitter Connector plug M12, 5-pole
- Storage and transport temperature, maximum +70 °C
- Switching voltage OSSD, HIGH signal 24 V
- Reaction time, maximum 10 ms
- Number of beams 11
- Wave length of the sensor 950 nm
- Width of sensor 60 mm
- Storage and transport temperature, minimum -20 °C
- Versions p-type
- Restart interlock (manual reset) Yes
- Terminal Connector Connector
- Terminal connector, Recipient Connector plug M23, 19-pole
- Protection rating III
- Integral System Diagnostics, status Yes
- Detection ability for test bodies at v = 1.6 m/s 90 mm
- Range, protection field, maximum 16,000 mm
- Ambient temperature, maximum +55 °C
- Electrical power consumption of the transmitter 3 W