SLC440-ER-0490-14-H1 Schmersal Safety Light Curtains
Part#:SLC440-ER-0490-14-H1
Alt. Part#:103039581
Product description
SLC440-ER-0490-14-H1 Schmersal - Safety light curtains, Safety light grids; Safety light curtains; Safety type 4 in accordance with IEC 61496-1; Status and diagnostics via App with bluetooth; active integrated set-up tool; Blanking: fixed/floating; Double acknowledgement/reset; Integrate
Product Details
- Reaction time, maximum 10 ms
- Integral System Diagnostics Yes
- Height of transmitter 571 mm
- Ambient temperature, maximum +50 °C
- Versions p-type
- Beam coding available Yes
- Number of fail-safe digital outputs 2
- Terminal connector, Recipient Connector plug M12, 8-pole
- Degree of protection IP67 to EN 60529
- Electrical power consumption of the receiver, maximum 10 W
- Restart interlock (manual reset) Yes
- 7-segment display Yes
- Range, protection field, maximum 10,000 mm
- Length of sensor 33 mm
- Ambient temperature, minimum -25 °C
- Integral System Diagnostics, status Yes
- Number of beams 48
- Terminal Connector Connector
- Protection rating III
- Contactor control integrated Yes
- Bluetooth Yes
- Height of Receiver 581 mm
- Switching voltage OSSD, HIGH signal 24 V
- Hide function Yes
- Detection ability for test bodies at v = 1.6 m/s 14 mm
- Length of the connectable cable, maximum 100 m
- Storage and transport temperature, minimum -25 °C
- Electrical power consumption of the transmitter, maximum 5 W
- Standards EN 61496-1, EN 61496-2
- Height of the protection field 490 mm
- Wave length of the sensor 850 nm
- Width of sensor 27.8 mm
- Voltage type DC (direct current)
- Output current, (fail-safe output), maximum 0.25 A
- Enclosure material Aluminium
- Range, protection field, minimum 3,000 mm
- Terminal, Connector, Transmitter Connector plug M12, 4-pole
- Storage and transport temperature, maximum +70 °C
Product condition
New Factory Sealed
SLC440-ER-0490-14-H1 Related Documents
Manufacturer warranty
SLC440-ER-0490-14-H1 Schmersal
FAQ
What is the price of SLC440-ER-0490-14-H1?
Out if stock but available for backorder.