CA7-60-00-277 Sprecher + Schuh Contactors
CA7-60-00-277 on Advantage Electric Supply
Sprecher + Schuh
Part#:CA7-60-00-277
Alt. Part#:CA7-60-00-277
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Contactors
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CA7-60-00-277 - CA7 Contactor, 60A, 240V 50Hz / 277V 60Hz AC,
Product Details
  • Number of Poles
    3 Pole
  • Approvals
    cUL, CE, CCC
  • UL Certification
    YES
  • CE Certification
    YES
  • Current (AC-1)
    100 A
  • Current (AC-3)
    60 A
  • HP @ 1 Phase
    5 HP@115V / 10 HP@230V
  • HP @ 3 Phase
    15 HP@200V / 20 HP@230V / 40 HP@460V / 50 HP@575V
  • Series
    CA7
Product condition
New Factory Sealed
CA7-60-00-277 Related Documents
Manufacturer warranty
CA7-60-00-277 Sprecher + Schuh
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
About the manufacturer
Sprecher + Schuh
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of CA7-60-00-277?
Out if stock but available for backorder.