CLUE-730048022-FC25B-FED Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
CLUE-730048022-FC25B-FED on Advantage Electric Supply
Sprecher + Schuh
Part#:CLUE-730048022-FC25B-FED
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
CLUE Type-E/F 3-Component Starter FVR, 30A, Frame F High Capacity, 18-25 Amps, 325A Magnetic Trip, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, 7.5 HP 200V / 7.5 HP 230V / 15 HP 460V, Open Type
Product Details
  • Type
    Open Type
  • Approvals
    UL508
  • UL Certification
    YES
  • Coil Voltage
    440/ 480 VAC
  • HP @ 3 Phase
    7.5 HP@200V / 7.5 HP@230V / 15 HP @460V
  • Overload Current
    18-25 A
  • Function
    Type-E/F 3-Component Starter FVR
  • Frame Size
    F
  • Breaking Capacity
    High Capacity
  • Magnetic Trip
    325 A
  • Enclosure
    Open Type
  • Series
    CLUE
Product condition
New Factory Sealed
CLUE-730048022-FC25B-FED Related Documents
Manufacturer warranty
CLUE-730048022-FC25B-FED Sprecher + Schuh
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
About the manufacturer
Sprecher + Schuh
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of CLUE-730048022-FC25B-FED?
Out if stock but available for backorder.