CX7-12-10-120-AS10A-A10-PG7 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-12-10-120-AS10A-A10-PG7
Alt. Part#:5300104088
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CX7-12-10-120-AS10A-A10-PG7 - CX7 KWIKstarter Type E/F, 12A, Frame C Standard Capacity, 6.3-10 Amps, 12A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 2 HP 200V / 2 HP 230V / 5 HP 460V, Non-Metallic Type 1/12K/IP66, Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 1/12K/IP66
- Material Non-Metallic
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 2 HP@200V / 2 HP@230V / 5 HP @460V
- Overload Current 6.3-10 A
- Control Type Black Off-On
- Function KWIKstarter Type E/F
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 12 A
- Enclosure Non-Metallic Type 1/12K/IP66
- Series CX7
Product condition
New Factory Sealed
CX7-12-10-120-AS10A-A10-PG7 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-12-10-120-AS10A-A10-PG7 Sprecher + Schuh
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
FAQ
What is the price of CX7-12-10-120-AS10A-A10-PG7?
Out if stock but available for backorder.