CX7-12-10-24Z-AS10A-A10-WJ Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
CX7-12-10-24Z-AS10A-A10-WJ on Advantage Electric Supply
Sprecher + Schuh
Part#:CX7-12-10-24Z-AS10A-A10-WJ
Alt. Part#:CX71224ZAS10AWJ
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CX7-12-10-24Z-AS10A-A10-WJ - CX7 Enclosed Combination Controller, 12A, Frame C Standard Capacity, 6.3-10 Amps, 12A Magnetic Trip, 24V 50Hz / 24V 60Hz AC, 2 HP 200V / 2 HP 230V / 5 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Red/Yel Off-On
Product Details
  • NEMA Rating
    Type 4/12
  • Material
    Painted Steel
  • Type
    Enclosed
  • Weight
    999 g
  • Approvals
    UL508
  • UL Certification
    YES
  • Coil Voltage
    24 VAC
  • HP @ 3 Phase
    2 HP@200V / 2 HP@230V / 5 HP @460V
  • Overload Current
    6.3-10 A
  • Control Type
    Red/Yel Off-On
  • Function
    Enclosed Combination Controller
  • Frame Size
    C
  • Breaking Capacity
    Standard Capacity
  • Magnetic Trip
    12 A
  • Enclosure
    Painted Steel Type 4/12
  • Series
    CX7
Product condition
New Factory Sealed
CX7-12-10-24Z-AS10A-A10-WJ Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-12-10-24Z-AS10A-A10-WJ Sprecher + Schuh
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
About the manufacturer
Sprecher + Schuh
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of CX7-12-10-24Z-AS10A-A10-WJ?
Out if stock but available for backorder.