CX7-12-10-XB-AS10A-A10-WG Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
CX7-12-10-XB-AS10A-A10-WG on Advantage Electric Supply
Sprecher + Schuh
Part#:CX7-12-10-XB-AS10A-A10-WG
Alt. Part#:CX712XBAS10WG
Product description
Sprecher + Schuh CX7-12-10-XB-AS10A-A10-WG - CX7 Enclosed Combination Controller, 12A, Frame C Standard Capacity, 6.3-10 Amps, 12A Magnetic Trip, CPT 240/120V (50/60Hz) AC, 2 HP 200V / 2 HP 230V / 5 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On
  • Coil Voltage
    240/120 VAC
  • HP @ 3 Phase
    2 HP@200V / 2 HP@230V / 5 HP @460V
  • Control Type
    Black Off-On
  • Magnetic Trip
    12 A
New Factory Sealed
CX7-12-10-XB-AS10A-A10-WG Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-12-10-XB-AS10A-A10-WG Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-12-10-XB-AS10A-A10-WG?
Out if stock but available for backorder.