CX7-16-10-24Z-AS16-A10-WG7-S11 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
CX7-16-10-24Z-AS16-A10-WG7-S11 on Advantage Electric Supply
Sprecher + Schuh
Part#:CX7-16-10-24Z-AS16-A10-WG7-S11
Alt. Part#:CX71624ZAS16W-1
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CX7-16-10-24Z-AS16-A10-WG7-S11 - CX7 Enclosed Combination Controller, 16A, Frame C Standard Capacity, 10-16 Amps, 224A Magnetic Trip, 24V 50Hz / 24V 60Hz AC, 3 HP 200V / 5 HP 230V / 10 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On/ HOA SS, 1NO 1NC Aux
Product Details
  • NEMA Rating
    Type 4/12
  • Material
    Painted Steel
  • Type
    Enclosed
  • Weight
    999 g
  • Approvals
    UL508
  • UL Certification
    YES
  • Coil Voltage
    24 VAC
  • HP @ 3 Phase
    3 HP@200V / 5 HP@230V / 10 HP @460V
  • Overload Current
    10-16 A
  • Control Type
    Black Off-On/ HOA SS, 1NO 1NC Aux
  • Function
    Enclosed Combination Controller
  • Frame Size
    C
  • Breaking Capacity
    Standard Capacity
  • Magnetic Trip
    224 A
  • Enclosure
    Painted Steel Type 4/12
  • Series
    CX7
Product condition
New Factory Sealed
CX7-16-10-24Z-AS16-A10-WG7-S11 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-16-10-24Z-AS16-A10-WG7-S11 Sprecher + Schuh
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
About the manufacturer
Sprecher + Schuh
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of CX7-16-10-24Z-AS16-A10-WG7-S11?
Out if stock but available for backorder.