CX7-16-10-480-AS16A-AS11-WJ Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
CX7-16-10-480-AS16A-AS11-WJ on Advantage Electric Supply
Sprecher + Schuh
Part#:CX7-16-10-480-AS16A-AS11-WJ
Alt. Part#:CX716480AS16WJ
Product description
Sprecher + Schuh CX7-16-10-480-AS16A-AS11-WJ - CX7 Enclosed Combination Controller, 16A, Frame C Standard Capacity, 10-16 Amps, 224A Magnetic Trip, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, 3 HP 200V / 5 HP 230V / 10 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Red/Yel Off-On, 1NO 1NC Aux
Product Details
  • NEMA Rating
    Type 4/12
  • Material
    Painted Steel
  • Weight
    999 g
  • Coil Voltage
    440/ 480 VAC
  • HP @ 3 Phase
    3 HP@200V / 5 HP@230V / 10 HP @460V
  • Control Type
    Red/Yel Off-On, 1NO 1NC Aux
  • Function
    Enclosed Combination Controller
  • Magnetic Trip
    224 A
  • Enclosure
    Painted Steel Type 4/12
New Factory Sealed
CX7-16-10-480-AS16A-AS11-WJ Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-16-10-480-AS16A-AS11-WJ Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-16-10-480-AS16A-AS11-WJ?
Out if stock but available for backorder.