CX7-16-10-XC-AS16A-A10-WG Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
CX7-16-10-XC-AS16A-A10-WG on Advantage Electric Supply
Sprecher + Schuh
Part#:CX7-16-10-XC-AS16A-A10-WG
Alt. Part#:CX716XCAS16WG
Product description
Sprecher + Schuh CX7-16-10-XC-AS16A-A10-WG - CX7 Enclosed Combination Controller, 16A, Frame C Standard Capacity, 10-16 Amps, 224A Magnetic Trip, CPT 480/120V (50/60Hz) AC, 3 HP 200V / 5 HP 230V / 10 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On
Product Details
  • NEMA Rating
    Type 4/12
  • Material
    Painted Steel
  • Weight
    999 g
  • Coil Voltage
    480/120 VAC
  • HP @ 3 Phase
    3 HP@200V / 5 HP@230V / 10 HP @460V
  • Control Type
    Black Off-On
  • Function
    Enclosed Combination Controller
  • Magnetic Trip
    224 A
  • Enclosure
    Painted Steel Type 4/12
New Factory Sealed
CX7-16-10-XC-AS16A-A10-WG Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-16-10-XC-AS16A-A10-WG Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-16-10-XC-AS16A-A10-WG?
Out if stock but available for backorder.