CX7-16E-10-24E-AS16A-A10-PG0 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
CX7-16E-10-24E-AS16A-A10-PG0 on Advantage Electric Supply
Sprecher + Schuh
Part#:CX7-16E-10-24E-AS16A-A10-PG0
Alt. Part#:PN-566039
Product description
Sprecher + Schuh CX7-16E-10-24E-AS16A-A10-PG0 - CX7 KWIKstarter Type E/F, 16A, Frame C Standard Capacity, 10-16 Amps, 224A Magnetic Trip, 24V DC Elec. Coil, 3 HP 200V / 5 HP 230V / 10 HP 460V, Non-Metallic Type 1/12K/IP66, Black Off-On
Product Details
  • NEMA Rating
    Type 1/12K/IP66
  • Material
    Non-Metallic
  • Weight
    2270 g
  • Coil Voltage
    24 VDC
  • HP @ 3 Phase
    3 HP@200V / 5 HP@230V / 10 HP @460V
  • Control Type
    Black Off-On
  • Function
    KWIKstarter Type E/F
  • Magnetic Trip
    224 A
  • Enclosure
    Non-Metallic Type 1/12K/IP66
New Factory Sealed
CX7-16E-10-24E-AS16A-A10-PG0 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-16E-10-24E-AS16A-A10-PG0 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-16E-10-24E-AS16A-A10-PG0?
Out if stock but available for backorder.