CX7-23-10-120-AH25A-A10-WG3U Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
CX7-23-10-120-AH25A-A10-WG3U on Advantage Electric Supply
Sprecher + Schuh
Part#:CX7-23-10-120-AH25A-A10-WG3U
Alt. Part#:5300101736
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CX7-23-10-120-AH25A-A10-WG3U - CX7 Enclosed Combination Controller, 23A, Frame D High Capacity, 18-25 Amps, 23A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 5 HP 200V / 7.5 HP 230V / 15 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On, Start-Stop Multi-PB
Product Details
  • NEMA Rating
    Type 4/12
  • Material
    Painted Steel
  • Type
    Enclosed
  • Weight
    999 g
  • Approvals
    UL508
  • UL Certification
    YES
  • Coil Voltage
    110/120 VAC
  • HP @ 3 Phase
    5 HP@200V / 7.5 HP@230V / 15 HP @460V
  • Overload Current
    18-25 A
  • Control Type
    Black Off-On, Start-Stop Multi-PB
  • Function
    Enclosed Combination Controller
  • Frame Size
    D
  • Breaking Capacity
    High Capacity
  • Magnetic Trip
    23 A
  • Enclosure
    Painted Steel Type 4/12
  • Series
    CX7
Product condition
New Factory Sealed
CX7-23-10-120-AH25A-A10-WG3U Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-23-10-120-AH25A-A10-WG3U Sprecher + Schuh
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
About the manufacturer
Sprecher + Schuh
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of CX7-23-10-120-AH25A-A10-WG3U?
Out if stock but available for backorder.