CX7-30-10-480-AH25A-AS11-WG Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
CX7-30-10-480-AH25A-AS11-WG on Advantage Electric Supply
Sprecher + Schuh
Part#:CX7-30-10-480-AH25A-AS11-WG
Alt. Part#:CX730480AH25AWG
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CX7-30-10-480-AH25A-AS11-WG - CX7 Enclosed Combination Controller, 30A, Frame D High Capacity, 18-25 Amps, 30A Magnetic Trip, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, 7.5 HP 200V / 10 HP 230V / 20 HP 460V / 20 HP 575V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On, 1NC Aux
Product Details
  • NEMA Rating
    Type 4/12
  • Material
    Painted Steel
  • Type
    Enclosed
  • Weight
    999 g
  • Approvals
    UL508
  • UL Certification
    YES
  • Coil Voltage
    440/ 480 VAC
  • HP @ 3 Phase
    7.5 HP@200V / 10 HP@230V / 20 HP @460V / 20 HP@575V
  • Overload Current
    18-25 A
  • Control Type
    Black Off-On, 1NC Aux
  • Function
    Enclosed Combination Controller
  • Frame Size
    D
  • Breaking Capacity
    High Capacity
  • Magnetic Trip
    30 A
  • Enclosure
    Painted Steel Type 4/12
  • Series
    CX7
Product condition
New Factory Sealed
CX7-30-10-480-AH25A-AS11-WG Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-30-10-480-AH25A-AS11-WG Sprecher + Schuh
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
About the manufacturer
Sprecher + Schuh
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of CX7-30-10-480-AH25A-AS11-WG?
Out if stock but available for backorder.