CX7-43-10-XC-AH45A-A10-WG Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-43-10-XC-AH45A-A10-WG
Alt. Part#:5300100682
Product description
Sprecher + Schuh CX7-43-10-XC-AH45A-A10-WG - CX7 Enclosed Combination Controller, 43A, Frame D High Capacity, 32-45 Amps, 43A Magnetic Trip, CPT 480/120V (50/60Hz) AC, 10 HP 200V / 15 HP 230V / 30 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 4/12
- Material Painted Steel
- UL Certification YES
- Coil Voltage 480/120 VAC
- HP @ 3 Phase 10 HP@200V / 15 HP@230V / 30 HP @460V
- Overload Current 32-45 A
- Control Type Black Off-On
- Function Enclosed Combination Controller
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 43 A
- Enclosure Painted Steel Type 4/12
New Factory Sealed
CX7-43-10-XC-AH45A-A10-WG Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-43-10-XC-AH45A-A10-WG Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-43-10-XC-AH45A-A10-WG?
Out if stock but available for backorder.