CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-WG17 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-WG17 on Advantage Electric Supply
Sprecher + Schuh
Part#:CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-WG17
Alt. Part#:CX79120AS6.3WG17
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-WG17 - CX7 Enclosed Combination Controller, 9A, Frame C Standard Capacity, 4.0-6.3 Amps, 88A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 1.0 HP 200V / 1.5 HP 230V / 3 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On, Light/HOA SS
Product Details
  • NEMA Rating
    Type 4/12
  • Material
    Painted Steel
  • Type
    Enclosed
  • Weight
    999 g
  • Coil Voltage
    110/120 VAC
  • HP @ 3 Phase
    1.0 HP@200V / 1.5 HP@230V / 3 HP @460V
  • Overload Current
    4.0-6.3 A
  • Control Type
    Black Off-On, Light/HOA SS
  • Function
    Enclosed Combination Controller
  • Frame Size
    C
  • Breaking Capacity
    Standard Capacity
  • Magnetic Trip
    88 A
  • Enclosure
    Painted Steel Type 4/12
New Factory Sealed
CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-WG17 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-WG17 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-WG17?
Out if stock but available for backorder.