CX7-9E-10-24E-AS1.0A-A10-PG0 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
CX7-9E-10-24E-AS1.0A-A10-PG0 on Advantage Electric Supply
Sprecher + Schuh
Part#:CX7-9E-10-24E-AS1.0A-A10-PG0
Alt. Part#:5300103061
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9E-10-24E-AS1.0A-A10-PG0 - CX7 KWIKstarter Type E/F, 9A, Frame C Standard Capacity, 0.63-1.0 Amps, 9A Magnetic Trip, 24V DC Elec. Coil, 0.5 HP 460V / 0.5 HP 575V, Non-Metallic Type 1/12K/IP66, Black Off-On
Product Details
  • NEMA Rating
    Type 1/12K/IP66
  • Material
    Non-Metallic
  • Coil Voltage
    24 VDC
  • HP @ 3 Phase
    0.5 HP @460V / 0.5 HP@575V
  • Overload Current
    0.63-1.0 A
  • Control Type
    Black Off-On
  • Function
    KWIKstarter Type E/F
  • Frame Size
    C
  • Breaking Capacity
    Standard Capacity
  • Magnetic Trip
    9 A
  • Enclosure
    Non-Metallic Type 1/12K/IP66
New Factory Sealed
CX7-9E-10-24E-AS1.0A-A10-PG0 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9E-10-24E-AS1.0A-A10-PG0 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9E-10-24E-AS1.0A-A10-PG0?
Out if stock but available for backorder.