PCS-480-FBD59D Sprecher + Schuh Motor Soft Starters
PCS-480-FBD59D on Advantage Electric Supply
Sprecher + Schuh
Part#:PCS-480-FBD59D
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Motor Soft Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
PCS Softstarter Enclosed, Combination Fusible, 480A, 120V AC 50/60Hz Control Voltage, 400 HP 460V, Type 12
Product Details
  • NEMA Rating
    Type 12
  • Type
    Enclosed
  • Approvals
    cUL, CE
  • UL Certification
    YES
  • CE Certification
    YES
  • Current (AC-3)
    480 A
  • Coil Voltage
    120 VAC
  • HP @ 3 Phase
    400 HP@460V
  • Disconnect Type
    Combination Fusible
  • Function
    Softstarter Enclosed
  • Enclosure
    Type 12
  • Series
    PCS
Product condition
New Factory Sealed
PCS-480-FBD59D Related Documents
Manufacturer warranty
PCS-480-FBD59D Sprecher + Schuh
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
Backordered – place your order now, and we’ll take care of the rest
Select Qty:
Your order is guaranteed – we’ll keep you updated on delivery timelines
About the manufacturer
Sprecher + Schuh
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of PCS-480-FBD59D?
Out if stock but available for backorder.