CFW500A02P6T4DB66DSG2 WEG Variable Frequency Drives (VFD)
CFW500A02P6T4DB66DSG2 on Advantage Electric Supply
WEG
Part#:CFW500A02P6T4DB66DSG2
Alt. Part#:7909522291527
Manufacturer:WEG
Category:Variable Frequency Drives (VFD)
Product Lifecycle:Active
Product description
DRIVE CFW500A02P6T4DB66DSG2
Product Details
  • SoftPLC
    Yes, incorporated
  • Rated current (HD)
    2.6 A
  • Electronic supply
    Not Available
  • Control method - induction motor
    V/f, VVW, Sensorless and Encoder
  • Safety Stop
    Prepared to install the accessory CFW500-SFY2
  • Dynamic braking
    Standard with braking
  • Rated efficiency
    ≥ 97%
  • Enclosure
    IP66
  • I/O standard
    4 x DI; 1 relé NA/NF e 1 transistor x DO; 1 x AI; 1 x AO.
  • Display
    Numeric LCD
  • USB port
    Only with plug-in
  • Temperature
    -10 °C a 40 °C
  • RFI filter
    Without filter
  • Link Inductor
    No
  • Configuration
    With options
  • Power supply
    380-480 V
  • Memory card
    Not included in the product
  • Rated current (ND)
    Não aplicável
  • Conformal Coating
    3C2 (IEC 60721-3-3:2002)
  • Input phases
    Three-phase
Product condition
New Factory Sealed
CFW500A02P6T4DB66DSG2 Related Documents
Manufacturer warranty
CFW500A02P6T4DB66DSG2 WEG
Get a quick Quote!
Request a quote, and we will send you price and availability within minutes.
Select Qty:
Average response time: 11 minutes
Feel free to chat with us
Compare CFW500A02P6T4DB66DSG2 with other Variable Frequency Drives (VFD) products
SoftPLC
Rated current (HD)
Electronic supply
Control method - inductio...
Safety Stop
Dynamic braking
Rated efficiency
Enclosure
I/O standard
Display
Selected product
CFW500A02P6T4DB66DSG2
Backordered
CFW500A02P6T4DB66DSG2
WEG
DRIVE CFW500A02P6T4DB66DSG2
SoftPLCYes, incorporated
Rated current (HD)2.6 A
Electronic supplyNot Available
Control method - induction motorV/f, VVW, Sensorless and Enc...
Safety StopPrepared to install the acce...
Dynamic brakingStandard with braking
Rated efficiency≥ 97%
EnclosureIP66
I/O standard4 x DI; 1 relé NA/NF e 1 tra...
DisplayNumeric LCD
ACS355-03U-17A6-2+B063
Backordered
ACS355-03U-17A6-2+B063
ABB Control
Drive, AC, 5HP, 240V, 17.6A, CT, N4X 240Vin 3PH W/DB Trans,Advance Keypad 17.2"Hx9.7"Wx10.9"D ACS355
ACS355-03U-08A8-4
ACS355-03U-08A8-4
ABB Control
Drive, AC, 5HP, 480V, 8.8A, CT, OP 480Vin 3PH W/DB Transistor No Keypad 7.9"Hx2.8"Wx6.3"D ACS355