SU201M-Z1.6 ABB Control Miniature Circuit Breakers (MCBs)
SU201M-Z1.6 on Advantage Electric Supply
ABB Control
Part#:SU201M-Z1.6
Product description
SU201M-Z1.6 ABB Control - UL489 MCB 1P Z 1.6A 480/277
Product Details
  • Number of Poles
    1 Pole
  • Current Rating
    1.6 A
  • Trip Curve
    Z
  • Voltage
    240 VAC
  • Voltage
    48 VDC
  • SCCR
    14 kA
  • Terminal Type
    Compression
Product condition
New Factory Sealed
SU201M-Z1.6 Related Documents
Manufacturer warranty
SU201M-Z1.6 ABB Control
Feel free to chat with us
Compare SU201M-Z1.6 with other Miniature Circuit Breakers (MCBs) products
Selected product
SU201M-Z1.6
Backordered
SU201M-Z1.6
ABB Control
Number of Poles1 Pole
Current Rating1.6 A
Trip CurveZ
Voltage240 VAC
SCCR14 kA
UL File No.E212323
Terminal TypeCompression
Eaton
277/480 VAC 50/60 Hz, 20 A, 1-Pole, 10/14 kA, 5 to 10 x Rated Current, Ring Tongue Terminal, DIN Rai...
CBI Electric
Circuit Breaker, 1 Pole, 60 Amp, 80 VDC, UL489
FAQ
What is the price of SU201M-Z1.6?
Out if stock but available for backorder.